Měření základních životních funkcí je běžnou součástí téměř všech nositelných zařízení, které dnes na trhu můžeme zakoupit. Tepová frekvence, krevní tlak, okysličení krve, tělesná teplota, spálené kalorie a mnoho dalších metrik, které vám mají poskytnout informace o vašem těle, abyste byli schopni na ně adekvátně reagovat a upravit je k obrazu svému. Začalo to jednoduchými zařízeními na sledování počtu kroků, která vám dala zpětnou vazbu na to, zda se přes den dostatečně pohybujete, ale s pokrokem technologií se dostává do nositelné elektroniky více funkcí. Velkým tématem je dnes měření spánku, protože víme, že pro naše zdraví je jedním z největších faktorů. O pestrost a originální řešení v tomto segmentu určitě není nouze, takže jediným nedostatkem je přesnost měření, která zatím nedosahuje optimální úrovně. Ano, dnes už máte na trhu kvalitní a přesné výrobky, ale s klinickým měřením se to stále nedá srovnávat, a proto statusu zdravotnického zařízení dosáhne jen málo produktů. V oblasti měření EKG a tlaku pár najdeme, ale v ostatních metrikách nikoliv. Chytré hodinky nebo prstýnky jistě znáte, ale co zařízení, která monitorují funkce vašeho mozku?

Neurotechnologie jsou zařízení, která slouží pro neurohacking a nejčastěji jsou vyvíjena zařízení pro neurofeedback. Cílem měření jsou naše mozkové vlny, které chceme kontrolovat, a popřípadě upravovat podle našich cílů. K čemu je to dobré? Zmínil jsem měření spánku, který se na nositelných zařízeních běžně měří podle poklesu tepové frekvence, pohybu končetin nebo tělesné teploty. Tento způsob je však hodně nepřesný a měření jednotlivých fází spánku probíhá přes vzorečky a spíše se odhaduje, než přesně měří. Pokud však měříte během spánku mozkové vlny, jste schopni přesně určit v které konkrétní fázi spánku se nacházíte. Spánkem to ovšem nekončí. Můžete za pomoci těchto přístrojů trénovat svůj mozek, schopnost koncentrace, mít okamžitou zpětnou vazbu na průběh meditace atd.

Cílem tohoto článku je ukázat vám aktuálně dostupné technologie, které můžete používat, a možná i pohled do budoucna, co nás čeká.

Mezi nejběžnější produkty patří chytré čelenky, které měří vaše mozkové funkce. Měření může probíhat dvěma způsoby. První je klasické měření EEG, elektroencefalografie, kdy se měří elektrická aktivita mozku. Druhým způsobem je měření průtoku krve a okysličení v prefrontálním kortexu, který má na starost koncentraci. Oba způsoby jsou dobré, jediná drobná nevýhoda ve druhém způsobu je, že s tím změříte pouze úroveň koncentrace a třeba spánek nikoliv. Ale na trénink koncentrace je tato metoda zase mnohem vhodnější. Takže při výběru musíte zvážit za jakým účelem si zařízení pořizujete.

Sens.ai

Prvním zařízením je Sens.ai, který má vše, co moderní technologie nabízí. Je to takový Rolls-Royce mezi zařízeními pro neurohacking, protože poskytuje úplně vše, co potřebujete pro domácí výzkum a trénink. Kombinuje neurofeedback a pulsující infračervené světlo pro zlepšení mozkové výkonnosti. Má celou řadu tréninkových programů zaměřených na reakční dobu, pozornost a pracovní paměť, a to i za pomoci hudby. Velkou výhodou je měření ERP, event related potential (kognitivní evokovaný potenciál), což je v podstatě měření okamžité odezvy na trénink, kdy vám poskytne data před, během i po vašem tréninku. Sens.ai má i obrovskou základnu uživatelů a nabízejí celou řadu programů pro kouče a kliniky, novinkou pro rok 2025 bude tzv. brain years, kdy na základě měření téměř 100 biomarkerů (pracovní paměť, rychlost myšlení atd.) budete porovnáni s vaší věkovou skupinou. Toto zařízení cílí na pokročilé uživatele a nabízí celou řadu klinických aplikací. Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, cca 1700 $, a předplatné, které vám odemyká všechny funkce.

Muse

Cenově dostupnější než Sens.ai se zaměřením na meditaci a spánek. Muse je vhodnější pro začátečníky, ale to neznamená, že je horší. Měření probíhá na základě EEG a data vidíte v přehledné aplikaci. Okamžitá zpětná vazba je zajištěna prostřednictvím zvukových signálů, které dovedou váš mozek dostat do optimálního meditačního stavu. Muse spolupracuje s Western University, Cambridge Brain Science, Hatch a Interaxon, a díky tomu přidávají stále nové funkce. Už v základu získáte přesná data z vašeho spánku a meditace, ale když si připlatíte za členství Premium, tak získáte funkci Alpha Peak. Ta vám umožní sledovat alfa mozkové vlny, které souvisejí s kognitivní výkonností a stresem. Navíc spolupráce se společností Alpha Beats vám přináší neurofeedback zaměřený na sportovce a tzv. flow state, když chcete být produktivnější. Muse nabízí dvě zařízení Muse S a Muse 2, rozdíl je v tom, že Muse 2 neumí měřit spánek, jinak jsou funkce stejné, takže jasnou volbou je Muse S, protože má více využití. Aktuálně se cena za Muse S s prémiovým balíčkem pohybuje kolem 450 $, s pravidelnými slevami kolem svátků.

Neurovizr

Zařízení, které kombinuje světlo a zvuk, díky kterému můžete zlepšit svoji meditaci a kognitivní schopnosti. Celkem zajímavé řešení, kombinace LED světel a zvuků má být údajnou alternativou k psychedelikům a práškům na spaní, aspoň podle výrobce, který tvrdí že dochází k mozkové entropii. Jednoduché užívání, kdy si na 11 minut lehnete, zavřete oči a necháte přístroj pracovat za vás. O světelných účincích na mozek se už ví dlouho a existuje celá řada studií, které účinnost potvrzují. Zajímavé jsou např. studie z MIT. Ty naznačují, že světelné pulsy o frekvenci 40 Hz mohou aktivovat imunitní systém mozku a redukovat metabolické plaky spojené s Alzheimerovou chorobou. [1] Neurovizr má velice pozitivní uživatelské recenze, ale jeho pořizovací cena není malá, s doživotním předplatným vás zařízení vyjde na 595 $ v rámci black friday, běžne stojí 850 $.

Mendi

Celkem známé zařízení, pro měření používá infračervené světlo (FNIRS), díky kterému měří průtok krve a okysličení v prefrontálním kortexu. Někde se můžeme dočíst, že metoda FNIRS není tak přesná jako EEG, ale není tomu tak, jen měří jiné parametry a musíme zohlednit cíl našeho měření. Když budu chtít měřit koncentraci tak mi FNIRS postačí, k přesnému měření mozkových funkcí během spánku nebo jiných aktivit zvolím měření EEG. Metoda FNRIS je mnohem jednodušší, není tak náročná na přesné umístění senzoru, což usnadňuje používání. Některé studie naznačují, že FNIRS může být i rychlejší než EEG při léčbě ADHD, a má také pozitivní vliv na pracovní paměť. Mendi má za mě jedinou nevýhodu v tom, že poskytuje pouze jednu hru, která slouží k tréninku pozornosti, což vás může za chvíli přestat bavit. Zkušenosti uživatelů jsou ve směs pozitivní a zařízení se neustále vyvíjí, takže další rozšíření aplikace můžeme očekávat. Aktuálně se Mendi prodává za 299 $, ale ve slevě ji můžete pořídit už za 255 $.

Neurable

Chtěli byste raději něco méně extravagantního, co můžete nosit po celý den a okolí si toho ani nevšimne? Prémiová sluchátka Neurable s integrovanými EEG senzory sledují, jak jste schopni se soustředit během dne. Poskytují zpětnou vazbu skrz aplikaci a doporučení pro optimalizaci pracovních návyků. Ideální zařízení pro ty, co chtějí zjistit, kdy jsou během dne nejproduktivnější a optimalizovat podle toho svůj pracovní den. K analýze dat používá Neurable AI, která zajišťuje vysokou přesnost. K měření používá 12 EEG kanálů. Nevýhodou tohoto zařízení je, že pouze monitoruje vaši schopnost se soustředit, ale už vám nenabídne trénink ke zlepšení. Vy sami musíte, na základě dat, udělat opatření, která povedou ke zlepšení. Cena 699 $ je za celodenní monitoring dobrá, ale teprve v kombinaci s nějakým dalším zařízením pro trénink koncentrace by mi to dávalo smysl.

Pison

Nechcete nositelné zařízení, které musí být na hlavě? Co takhle Pison, první neurotechnologický náramek, který využívá ENG, elektroneurografii. ENG zkoumá vodivost nervů. Pison využívá neurální biosenzory a umělou inteligenci k převodu fyziologické elektřiny těla, která přichází z mozku, a vše interpretuje za pomocí softwaru do přehledné aplikace. Jednoduše řečeno měří aktivitu periferního nervového systému skrze reakční časy a kontrolu impulzů. Nejvíce využití bude asi ve sportu, kdy můžete měřit reakční čas atd., ale určitě se hodí i pro kognitivní výkon. Je to zařízení s velikým potenciálem a aktuálně se snaží spolupracovat s řadou sportovních týmů i lékařských zařízeních. Už teď si ho můžete zakoupit, ale osobně bych ještě počkal na více funkcí, které mají brzy přijít. Zařízení si pouze pronajímáte formou členství a podle doby na jak dlouho si ho pronajmete se odvíjí cena, nejlevněji vychází při dvouletém členství, kdy vás pak vyjde i s aplikací na 8,29 $ měsíčně.

Neurosity crown

Pokud se o neurohacking a neurofeedback zajímáte opravdu do hloubky, tak by vám nemělo uniknout zařízení Neurosity crown. Neurosity je velice profesionální zařízení, které vám umožňuje programovat vlastní projekty a aplikace, v oblasti brain-computer interface, za pomoci strojového učení. Můžete si tak např. udělat vlastní program na ovládání dronu nebo ovládat ChatGPT jenom pomocí mozkových vln, možnosti jsou nekonečné. Zařízení má celkem 8 EEG senzorů, 2 haptické motory, akcelerometr detekující pohyb, a dokonce vlastní integrovaný procesor. Neurosity ovšem není jen pro programátory, ale nabízí celou řadu tréninků, jak trénovat vaše mozkové funkce. Za pomoci cílené hudby dokáže zvýšit vaši koncentraci. Aplikace monitoruje váš aktuální stav, ale i dlouhodobý progress. Pokud vás neodradí vysoká pořizovací cena 1499 $, tak vám Neurosity nabídne vše, co aktuální neurofeedback nabízí. Přímou konkurencí je Sens.ai, která ovšem nenabízí volnou ruku pro programátory.

Na trhu můžete objevit i další značky, určitě stojí za zmínku Emotiv, která nabízí hned několik zařízení.

Závěrem

Nositelné technologie jsou v módě a jejich funkce se každým rokem zlepšují a rozšiřují. Zařízení pro mozek se stávají dostupnějšími a sofistikovanějšími, přičemž se zaměřují na široké spektrum aplikací od meditace, spánku po zlepšení kognitivní výkonnosti atd. Na trhu najdeme technologie jako Sensei, Muse, Neurovizr a Mendi využívající neurofeedback a světelnou stimulaci k optimalizaci mozkové aktivity, přičemž každé zařízení na to jde svojí jedinečnou cestou. Neurotechnologie se stále více integrují do běžného života prostřednictvím elegantních a nenápadných zařízení, které se časem stanou běžnou elektronikou třeba jako jsou dnes chytré hodinky. Uvidíme, co přinese rok 2025, ale určitě se máme na co těšit.


[1] Chan D, Suk H-J, Jackson BL, Milman NP, Stark D, Klerman EB, et al. (2022) Gamma frequency sensory stimulation in mild probable Alzheimer’s dementia patients: Results of feasibility and pilot studies. PLoS ONE 17(12): e0278412. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0278412