Už jste někdy zažili ty dny, kdy se cítíte, jako byste byli úplně nepoužitelný, jste unavení, máte výkyvy nálad, chybí vám motivace, nemůžete si na nic vzpomenout a nejraději byste se vrátili do postele a celý den zaspali? Příčinou může být nízká hladina dopaminu. Dopamin je dobře známý neutrotransmiter, hlavně pro spojitost s potěšením, ale důležitější je vliv na motivaci, produktivitu, a hlavně schopnost se soustředit. Je to taková ta chuť do života, kterou všichni potřebujeme. Občas může dojít k propadu hladiny dopaminu, zejména pokud jste navyklí na „levný dopamin“, který nám dnešní společnost dopřává na každém rohu. Jakmile vám dojde, že příčina může být v nízké hladině dopaminu, tak je velice jednoduché si pomoci. Dopamin zná téměř každý, má za úkol strašně moc věcí, a přitom dopaminových neuronů je v mozku méně než 1 %. Tak málo neuronů, a stejně to vypadá, že všichni řeší jen dopamin. Dopaminu dáváme za vinu hodně věcí, hlavně závislosti, ale to, jak v mozku správně funguje a co vše má na starost se už tolik neřeší.

Dopamin je jedním ze tří katecholaminových neurotransmiterů v našem mozku. Za pomoci různých enzymů a kofaktorů se podílí mimo jiné i na syntéze adrenalinu a noradrenalinu. Dopamin známe hlavně ve spojitosti s potěšením a euforií. Ovšem je také rozhodující pro naši chuť k jídlu, zpracování odměny, kreativitu, krátkodobou paměť, pozornost, motivaci a také pohybovou energii. Adrenalin a noradrenalin jsou také důležité pro zvýšení bdělosti a pozornosti.

Snížená hladina dopaminu se projeví celkovým otupěním. Přistihnete se, že saháte po kofeinu, cukru nebo jiných stimulantech, abyste nějakým způsobem mohli fungovat a přežít den. Mezi hlavní příznaky nedostatku dopaminu patří: apatie, únava, pocity bez naděje, neschopnost dokončit úkoly, špatné soustředění anebo i neschopnost navázat kontakt s ostatními. Pocit potěšení není tak silný jako dřív, nemáte motivaci, slabé libido, horší paměť, je snadné vás podráždit, prokrastinujete, spánek se zhoršuje a vše může vést až ke vzniku nových závislostí. Pokud jste se v něčem z toho našli, tak je na čase zvážit nějaké nootropikum pro navýšení dopaminu.  

Dopamin můžete získat z aminokyselin L-fenylalaninu a L-tyrosinu, které můžete najít v celé řadě potravin, zejména v těch bohatých na bílkovin, např. krůtí maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy, fazole lima, avokádo anebo i banány. I když jíte všechny tyto potraviny, tak můžete trpět jednou z 18 známých poruch metabolismu tyrosinu, a tím pádem budete mít stále málo dopaminu. Problém může být i ve chybějících kofaktorech nebo enzymech potřebných k přeměně L-fenylalaninu nebo L-tyrosinu na dopamin. Vidíte, že příčin může být celá řada. Řešením je samozřejmě najít konkrétní příčinu a tu odstranit, ale to je často časově i finančně náročné. Nejjednodušší je tedy zvolit správný nootropní doplněk, který vám spolehlivě hladinu dopaminu navýší.


L-tyrosine

Doporučené dávkování L-tyrosinu pro zvýšení hladiny dopaminu, které je účinné na kognitivní funkce, je 500 mg až 2 gramy denně. Můžete užít najednou, ale lepší je dávku rozdělit na 2-3x během dne, abyste předešli dopaminovému propadu během dne. Nebojte se experimentovat s dávkováním, protože tento doplněk je velice bezpečný. V případě, že užíváte léky na ADD nebo ADHD, tak si s množstvím musíte rozhodně pohrát, protože můžete reagovat na mnohem menší nebo až mnohem větší dávky.

Můžete také vyzkoušet jeho alternativu N-acetyl L-tyrosin (NALT), kdy se k molekule L-tyrosinu přidá acetylová skupina. NALT je údajně rozpustnější forma L-tyrosinu, takže by měl být pro váš mozek biologicky dostupnější, ale některé studie říkají ano a jiné toto tvrzení zase vyvrací. Vyzkoušel jsem obě formy a obě na mě fungují, L-tyrosine musím přijmout větší množství, NALT stačí menší, ale účinek je stejný. Vyzkoušejte obě formy a rozhodněte se, která je pro vás ta pravá.

Více se o tomto nootropiku můžete dočíst v samostatném článku.

Hladinu dopaminu lze ovlivnit i celou řadou dalších nootropik, např. Mucuna Pruriens, Rhodiola Rosea, Ginkgo Biloba, a samozřejmě to jde bez doplňků stravy, ale o tom zase jindy. V dnešní době je dopamin velice často zmiňován, ale v tom špatném světle, což je veliká škoda.