Během zimního období je nejvyšší nemocnost. Dokonce lehká viróza nás může na nějakou chvíli vyřadit z tréninku. Pár dní nemoci, pár dní než se dostaneme zpět do formy, a tréninkový plán je narušen. Jak tomu předcházet, abychom se mohli tréninku věnovat přesně podle našich plánů? Představíme si základní doplňky výživy, které nám mohou pomoci.

Vitamín D


Je paradoxem, že vitamín D, i když ho jako jediný suplement získáváme zadarmo, a to přímo ze slunečního záření, tak je ho v populaci největší nedostatek. Udává se, že v evropské populaci má až 40 % lidí nedostatek vitamínu D. Bohužel je to dáno dnešním životním stylem. Pokud nemáte to štěstí a nepracujete pod širým nebem, tak je běžné, že jdete ráno z domu rovnou do práce. Velká část populace pracuje v kanceláři s umělým osvětlením. Po práci nakoupit potraviny a hurá domů. V zimním období, kdy je tma už v 17:00, se tím pádem vůbec nedostanete na sluneční světlo. Přitom k dostatečné produkci vitamínu D stačí už 15 minut na přímém slunci.

Vitamín D je velice důležitý, zajišťuje v těle celou řadu funkcí. V organismu napomáhá vstřebávání vápníku a fosfátů z trávicí soustavy. Zajišťuje správný vývoj zubů a kostí, správnou funkci kardiovaskulárního a imunitního systému. Mimo jiné je jeho snížené množství spojováno s vyšším rizikem vzniku některých typů rakoviny, autoimunitních onemocnění, hypertenze či infarktu myokardu. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou únavou, bolestmi svalů a kloubů, nechutenstvím, krvácením z dásní, a dokonce i ztrátou hmotnosti.

Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, díky tomu se může v těle hromadit a uskladňovat na horší časy. Na druhou stranu může dojít k hypervitaminóze (nadbytek vitamínu v těle). Ta vede k hyperkalcémii (zvýšenému množství vápníku v těle) a posléze ke kalcifikaci (zvápenatění) měkkých tkání-což může vést k poškození srdce a ledvin.

Rozlišujeme dvě formy vitamínu D, a to D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol).


Vitamín D2

Vitamín D2 je hlavně rostlinného původu. V lidském těle se přeměňuje na vitamín D3. Z tohoto hlediska není ideální volbou pro doplnění vitamínu D v těle, protože jeho absorpce a využití je mnohem náročnější než u vitamínu D3. Navíc se musí užívat vyšší dávky, aby došlo k vstřebání dostatečného množství.


Vitamín D3

Vitamín D3 je živočišného původu. Naše tělo ho získává z potravy anebo přímo ze slunečního záření. Sluneční záření je výhodnější, protože stačí pouze 15 min na přímém slunci k získání potřebného množství. Při tvorbě ze slunce nemůže nikdy dojít k předávkování, protože jakmile tělo získá potřebné množství, zastaví syntézu vitamínu D. V potravinách se v největším množství vyskytuje v tučných rybách (losos, sardinky, makrela…), vajíčkách, mléčných výrobcích, kvasnicích a houbách.


Benefity pro sportovce

Vitamín D může pozitivně ovlivňovat sportovní výkon a navyšovat počet svalových vláken, tím se podílet na tvorbě svalové hmoty. Vitamín D také ovlivňuje hladinu testosteronu. Může pomáhat i při redukci tukové hmoty, protože reguluje chuť k jídlu.


Mozková činnost

Vitamín D zvyšuje hladinu serotoninu, tím se zlepšuje spánek, nálada a navozuje se celková pohoda. Dále bylo zjištěno, že ovlivňuje naši schopnost se učit, koncentraci a uchovávat informace. Jeho správné množství je tedy důležité nejen pro náš trénink, ale i pracovní výkon.


Suplementace

V zimním období je suplementace vitamínu D žádoucí, protože málo kdo z nás má tu možnost se pohybovat venku dokud je světlo. Množství je individuální a závisí na váze, pohlaví, fyzické aktivitě atd. Neberte v potaz doporučené množství udávané zdravotní legislativou, ta udává množství 400 I.U., které eliminuje křivici u dětí, ale nebere v potaz dospělého sportujícího jedince. Nebyly prokázány žádné negativní dopady u jedinců, kteří dlouhodobě konzumovali i 10x vyšší množství, než je doporučováno. Množství volte podle náročnosti tréninků a pracovního vytížení. Začal bych na množství 1000 I.U. a pak si množství upravoval podle potřeby. Nepřesahoval bych hranici 4000 I.U.


Závěr

Vitamín D v zimním období je vhodný pro:

 • posílení imunitního systému,
 • správné vstřebávání vápníku a fosfátů,
 • ovlivnění hladiny testosteronu,
 • eliminace únavy,
 • zvýšení hladiny serotoninu v depresivním zimním období.

Colostrum


V prvních dnech po porodu obsahuje mateřské mléko komplex živin, který nazýváme colostrum. Tento komplex je považován za jedno z nejúčinnějších tonik posilujících imunitní systém. V doplňcích stravy se používá kravské colostrum, které obsahuje až 40x více imunitních faktorů než lidské. Colostrum se ukázalo jako výborný doplněk při boji proti autoimunitním onemocněním, např. revmatoidní artritida, lupénka, roztroušená skleróza anebo syndrom chronické únavy. Používá se také pro potlačení virové a bakteriální infekce. Navíc vytváří zdravou střevní mikroflóru, takže se využívá i při chronickém průjmu.

Colostrum obsahuje řadu růstových faktorů, které působí proti stárnutí, celkově posilují organismus a vyživují tělo. Podle některých studiích podporuje tvorbu svalové hmoty, když je jeho suplementace spojena s adekvátním cvičením (Mero, 1997).

Může také navýšit tvorbu kostní hmoty a obnovovat stárnoucí pokožku. Kolostrum podle všeho léčí porušené nukleové kyseliny (RNA a DNA), a podporuje tak omlazování organismu. Má regenerační účinek na všechny tělesné tkáně-kosti, svaly, kůži, chrupavky i nervovou tkáň, pokud jsou nějak poškozené např. stárnutím nebo zraněním (Sporn, 1983).


Účinnost proti chřipce?

V roce 2007 proběhla v San Valentinu epidemiologická studie vlivu colostra na chřipkové onemocnění. Podle závěrů je colostrum 3x účinnější než očkování proti chřipce (Gianni, 2007).


Kontraindikace

Colostrum nemá téměř žádné kontraindikace. Je vhodné zbavit se před jeho užíváním zácpy, kvůli jeho proti průjmovému působení. Výjimečně se může vyskytnout alergická reakce.


Suplementace

Pořiďte si kvalitní bio produkt s certifikací. Můžete užívat v tekuté formě anebo ve formě kapslí. Osobně užívám kapsle. Jako prevenci přes zimu užívám 2x denně 2 kapsle. To odpovídá dennímu příjmu 1800mg čistého colostra, můj produkt obsahuje 30 % imunoglobulinů. Důležité je, že se nemůžete předávkovat, nemá žádné vedlejší účinky.


Závěr

Colostrum v zimním období je vhodné pro:

 • zvýšení imunity,
 • boj proti virové a bakteriální infekci,
 • eliminaci únavy,
 • obsahuje růstové faktory pro adekvátní trénink,
 • celkově posiluje organismus.

Pleurotus ostreatus, Hlíva ústřičná


Medicinální houby se užívají již tisíce let. Nejstarší zmínky o příznivých účincích hlívy pocházejí z Číny, z období dynastie Sung (420-479 př. n. l.), kdy byla hlíva označovaná jako ,,božský květ“. Zmínky o jejích léčivých účincích ovšem pocházejí i z jiných kontinentů, např. Jižní Ameriky a Afriky. Po chemickém složení obsahuje hlíva celou řadu účinných látek, přes vitamíny a minerály až po β-glukany a glykoproteiny. Všechny látky spolu působí synchronně, a proto není podstatný podrobný chemický rozbor.

Hlíva má na lidský organismus mnoho účinků, mezi ty nejvýznamnější patří antineoplastický (protinádorový), antibiotický, antibakteriální a protizánětlivý. Také snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi, a snižuje krevní tlak. Podporuje imunitu, pomáhá při fyzickém i duševním vyčerpání, nachlazení i v období chřipek.

V tradiční čínské medicíně se houba užívá pro doplnění funkce sleziny a žaludku, podpoření celkové obranyschopnosti (celková qi a obranná qi). Tím působí na mobilizaci obranyschopnosti organismu, zmírňuje průběh chronických zánětů, únavu i alergie, a snižuje negativní účinky vyšší zátěže na organismus. Odstraňuje vlhkost, hleny, a vylučuje větrný chlad. Západní medicína tyto účinky vysvětluje vysokým obsahem kyseliny listové a dalších vitamínů ze skupiny B, vit. C, D a K (Vladimír Antonín, 2013).

Osobně houbu užívám právě pro její účinky vyhánět chlad z organismu. Při otužování jsou její účinky opravdu znát a eliminuje stavy, kdy by mělo dojít k negativním účinkům po otužování. Např. nadměrná únava, odpor k chladu atd.

Dále uvolňuje šlachy a klouby, pomáhá při blokádách páteře. Působí proti svalovým křečím a celkově harmonizuje pohybový aparát.


Suplementace

Užívání vždy konzultujte se svým lékařem!

Množství účinných látek kolísá podle umístění na těle houby, jiné složení má třeň a jiné složení má klobouk. Je žádoucí užívat celou houbu, a ne jen izolovanou látku.

Nádherně to zmiňuje profesor S.T. Chang, když říká, že čistá izolovaná látka z hub je sólistou a přírodní pletivo houby je symfonickým orchestrem (Vladimír Antonín, 2013).

Z tohoto důvodu doporučuji užívat houbovou výživu v podobě biomasy s obsahem podhoubí. Tu je možno sehnat ve formě tablet anebo prášku.

Jako prevence se užívá 1-3 g biomasy denně. Při vzniklém onemocnění je možné toto množství navýšit až na 20 g.

Pokud máte sušenou nebo drcenou houbu, tak se užívá 5-10 g. Čerstvých plodnic se užívá 50-100 g (Valíček, 2011).


Kontraindikace

Hlíva obsahuje lovastatin, proto se nesmí užívat zároveň s léky jako jsou: cyklosporin, gemfibrozyl, levothyroxin a niacin.


Závěr

Hlíva ústřičná je výborný doplněk stravy pro zimní období:

 • vyhání chlad z těla ven,
 • proti chřipce i nachlazení,
 • antibiotické působení,
 • antibakteriální účinky,
 • protizánětlivé účinky,
 • uvolňuje šlachy a klouby,
 • při blokádách páteře.

Závěrem

Zimní suplementace je velice důležitá, protože zima s sebou přináší celou řadu úskalí, jako jsou změny teplot (přechod z venku do vnitřních prostor a naopak), nedostatek slunečního záření a celkově vyšší nároky na náš organismus. Tři doplňky stravy, které jsme si představili považuji za ideální volbu pro boj se všemi nástrahami během zimy. Posilují imunitní systém, zajišťují potřebné množství vitamínů a účinných látek pro boj s nedostatkem slunce. Vyhánějí chlad z těla a mají antibiotické působení. Jinými slovy pomůžou, aby nedošlo k onemocnění a pokud dojde, tak mohou značně urychlit jeho průběh.


Zdroje:

 1. B. (2007). Prevention of influenza episodes with colostrum compared with vaccination in healthy and high-risk cardiovascular subjects: the epidemiologic study in San Valentino. Journals, 130-136.
 2. Mero, A. M. (1997). Effects of bovine colostrum supplementation on serum IGF-I, IgG, hormone, and saliva IgA during training,. Journal of Applied Physiology 83, 1144- 1151.
 3. Sporn, M. B. (1983). Bovine colostrum used for wound heailing. Science, 219, 1329- 1331.
 4. Valíček, P. (2011). Houby a jejich léčivé účinky.
 5. Vladimír Antonín, I. J. (2013). Houby jako lék. Ottovo nakladatelství.