Ashwagandha je doplněk, který získává stále větší popularitu a s jejím užíváním experimentuje stále více lidí. Nelze ji upřít její příznivé účinky na náš organismus, ale o možných vedlejších účincích se moc nemluví, a to je chyba. Ashwagandha je nootropikum, které užívám již mnoho let, vždy podle potřeby, a z mé osobní zkušenosti vyplývá, že je s jejím užíváním spojeno mnoho výhod, ale určitě se nejedná o doplněk, který bych doporučil každému, protože má velmi silné vedlejší účinky. Víme o ní, že je to relativně bezpečný doplněk, který je známý hlavně pro snižování hladiny stresu, a to umí výborně. V tomto článku si probereme běžné vedlejší účinky, ale také jak jim předcházet. O pozitivních účincích Ashwagandhy se můžete dočíst v samostatném článku.

Ashwagandha je malý, stálezelený keř, který se přirozeně vyskytuje v Indii a Africe. V Indii se běžně používá pro snižování hladin stresu. Patří mezi adaptogeny, které jsou více relaxační, na rozdíl od jiných adaptogenů, které jsou spíše stimulační, např. rhodiola nebo bacopa. Ashwagandha vás dokáže velmi uklidnit a pomoci se spánkem, ale pokud potřebujete mentálně pracovat, tak to může být kontraproduktivní.

Demotivace

Hlavním vedlejším účinkem je demotivace. Ten stav, kdy pociťujete nedostatek ambicí, relativní únavu, vyhýbáte se práci a hledáte spíše rozptýlení. Demotivace může výrazně narušit vaší pracovní morálku a snížit výkonnost. Pokud nemáte s pracovní morálkou žádný problém a víte, jak dodržovat pracovní povinnosti, tak se nemusíte obávat, ale pokud jste jedinec, který se musí do práce běžně nutit, tak pro vás Ashwagandha není to pravé a zvažte užívání nižších dávek nebo sáhněte po jiném adaptogenu, např. Rhodiola rosea. Na tento vedlejší účinek není žádné přímé řešení, a pokud chcete Ashwagandhu i přesto užívat, tak budete muset trochu experimentovat. První možností je pohrát si s časem užívání a preferovat spíše tu část dne, kdy nemusíte být produktivní anebo před spaním. Druhou možností je užití správné formy Ashwagandhy, jedná se totiž o nootropikum, kde na značce a formě opravdu záleží.

Formy Ashwagandhy

Mezi nejoblíbenější formy patří patentované výtažky: KSM-66, Sensoril a Churna. Všechny tři formy jsou u nás k sehnání, takže můžete vyzkoušet, která bude nejvíce vyhovovat vaším požadavkům. Hlavní rozdíl mezi těmito tipy je, jak moc jsou uvolňující. Účinnou látkou v Ashwagandě jsou takzvané withanolidy. Čím více withanolidů doplněk obsahuje, tím je sedativní účinek silnější. Churna má nejvyšší obsah withanolidů, udává se kolem 35 %, takže tuto formu je nejvhodnější užívat před spaním. Churna je tedy ideální, když máte stresem narušený spánek, nemůžete usnout nebo se budíte. V případě, že se zaměřujete na mentální výkon, je vhodnější verze KSM-66. Sensoril je něco mezi, takový střed.

KSM-66 má příjemný uvolňující účinek, ale jste schopni se plně soustředit. Osobně nedoporučuji užívat Ashwagandhu v okolí tréninku, ani před ani po něm, a nedoporučuji ji užívat ani ráno, protože nechcete narušit vaši produktivitu během dopoledne. První porce ashwagandhy je ideální po obědě, kolem 14:00. V tomto čase většina lidí pociťuje pokles nálady, únavu a neschopnost se soustředit. Potřebujete nějaké lehké povzbuzení, abyste byli více přítomni a mohli se soustředit. Po užití KSM-66 se budete cítit plně soustředěni a v přítomnosti, takový ten příjemný pocit, který můžete mít po meditaci.

Vyzkoušeli jste změnu frekvence užívání i změnu formy a stále nepociťujete účinek, který potřebujete? Naštěstí je tu ještě třetí možnost, a to přidat další nootropikum.

Kombinace

Demotivaci můžete neutralizovat přidáním dalšího nootropika. Výhodou Ashwagandhy je, že je relativně bezpečná a můžete ji tak kombinovat s celou řadou dalších nootropik (pozor na interakce s léky).

Je vaším hlavním cílem produktivita? Zvažte kombinaci Ashwagandhy spolu s kofeinem. Kofein vám dodá více bdělosti a energii a Ashwagandha bude regulovat míru energie vyvolané kofeinem, sníží úzkost a odstraní možnou nervozitu, která je s kofeinem spojována.

Další výbornou kombinací je Ashwagandha a noopept. Noopept má velice rychlý nástup účinku, maximální koncentrace dosáhne už po 25 minutách. Pocítíte zvýšenou schopnost se soustředit, lepší koncentraci a jednodušeji se dostanete do stavu flow. Účinek cítíte zhruba 2-3 hodiny. Noopept je často podceňované nootropikum a přitom má rychlý nástup a výborný účinek.

Můžete samozřejmě nakoupit už hotové stacky, ale buďte opatrní a vždy se ujistěte jakou formu Ashwagandhy výrobce použil. Pokud není forma uvedena, bude se jednat o nadrcený kořen ve formě prášku, který má nejnižší účinnost.

Štítná žláza

Dalším vedlejším účinkem je zvýšení funkce štítné žlázy. Příznivý účinek, pokud máte hypotyreózu nebo Hashimotovu nemoc, ovšem pokud máte hraniční výsledky nebo hypertyreózu, tak můžete pociťovat až nepříjemný příval energie, který může narušit spánek. V extrémních případech může dojít až k srdečnímu selhání, takže pokud se léčíte se štítnou žlázou, vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem, než začnete Ashwagandhu užívat.

V některých studiích se objevují i další možné nežádoucí účinky, např. zácpa, kašel a nachlazení, ospalost nebo snížená chuť k jídlu. Jedná se o lehké vedlejší účinky, ale jejich výskyt ve studiích je průměrně 10 %, takže pravděpodobnost vedlejších účinků je celkem vysoká.

Ashwagandha má výborné pozitivní účinky na náš organismus, které značně převažují nad možnými nežádoucími účinky, ale je dobré mít je na paměti a počítat s nimi, abychom jim mohli předcházet, popřípadě včas identifikovali jejich správnou příčinu. Pokud nad užíváním Ashwagandhy přemýšlíte, určitě ji vyzkoušejte. Experimentujte s formami a časem užívání, ať získáte z tohoto nootropika co nejvíce.